Maryja w cudownym obrazie w Trąbkach Wielkich

Poznawanie tajemnicy Bożego Macierzyństwa jest zakorzenione zarówno w refleksji mariologicznej Kościoła, jak i w potrzebie pogłębiania duchowości maryjnej. Dlatego nie dziwi fakt pojawiania się publikacji, przybliżających dzieje sanktuariów maryjnych, rozwijającego się ruchu pielgrzymkowego i związanego z tym kształtowania się różnych form pobożności. Wciąż nie jest usystematyzowana wiedza o parafii i sanktuarium w Trąbkach Wielkich. Wiele interesujących materiałów zgromadził ks. prałat Ryszard Wołos, organizując uroczystości papieskiej koronacji obrazu. Stały się one wielce pomocne w przygotowaniu pracy seminaryjnej przez ks. Krzysztofa Sroki o kulcie maryjnym w Trąbkach Wielkich (Gdańsk 1996) i jego publikacji książkowej, opracowanej wraz z ks. Mirosławem Gawronem o tym sanktuarium (Gdańsk 1997). Niniejsza publikacja ma na celu ukazanie kultu maryjnego, rozwijającego się od trzystu lat w Trąbkach Wielkich (w Archidiecezji Gdańskiej), a w tym jego szczególnego ujawnienia się od czasu koronacji cudownego obrazu 12 czerwca 1987 r. przez Jana Pawła II, w Gdańsku-Zaspie. W publikacji przedstawia się zjawisko kultu maryjnego w Piśmie świętym, prezentowane przez naukę Kościoła oraz z pozycji miejsca pielgrzymkowego, jakim jest wieś Trąbki Wielkie. Główne myśli zawarto w trzech rozdziałach, prezentujących postawy maryjne w Piśmie świętym i nauce Kościoła; zwraca się uwagę na myśl mariologiczną, zawartą w dokumentach Kościoła, która ujawnia ona pielgrzymowi szczególne miejsce Maryi w życiu wspólnoty Kościoła oraz każdego chrześcijanina. W ostatnim rozdziale publikacji przedstawia się niektóre, wydarzenia z dziejów świątyni oraz znajdujące w niej zabytki, a w tym koronowany cudowny obraz Matki Bożej Trąbkowskiej. Dopełnienie treści stanowią fotografie ilustrujące ów ośrodek kultu maryjnego.