Sanktuarium Maryi w Trąbkach Wielkich. Zarys dziejów parafii

Opracowanie dziejów parafii i sanktuarium maryjnego w Trąbkach Wielkich jest związane z rozwijającym się ruchem pielgrzymkowym i poszukiwaniem informacji o cudownym miejscu. Opracowanie to nie zakłada sobie jednak spełnienia roli przewodnika. Stało się bowiem bardziej potrzebą chwili. W 1997 r. mija dziesięciolecie koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Trąbkowskiej 12 czerwca 1987 r. w Gdańsku Zaspie, która przez ten fakt stała się bliższa i bardziej znana na Wybrzeżu Gdańskim. Historia tego miejsca zachwyca swym bogactwem duchowym sięgająca do początków dziejów Kościoła na Pomorzu. Pisząc to opracowanie mieliśmy przede wszystkim na myśli Czcicieli Matki Bożej Trąbkowskiej odwiedzających to miejsce, w którym Maryja potwierdzała swą obecność znakami w całej historii tego regionu, jak i w życiu Parafian, którym przez pokolenia była najlepszą Opiekunką i Wspomożycielką. Dotychczas nie została opracowana historia parafii i sanktuarium maryjnego w Trąbkach Wielkich. Wiele cennych materiałów źródłowych zebrał ks. Ryszard Wołos w okresie przygotowania do papieskiej koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Trąbkowskiej. Materiał ten stał się w 1996 r. źródłem pomocniczym pracy seminaryjnej ks. Krzysztofa Sroki o sanktuarium maryjnym w Trąbkach Wielkich. O sanktuarium ukazało się też kilka folderów. Praca składa się z czterech rozdziałów: rozdział pierwszy przybliża dzieje wsi w historycznych okresach: od początku osadnictwa do czasów współczesnych; rozdział drugi przedstawia zmiany struktur kościelnych, historię i wystrój kościoła, życie religijne w dziejach parafii oraz duszpasterzy; rozdział trzeci ukazuje kult Matki Bożej Trąbkowskiej, którego szczytem była koronacja koronami papieskimi w Gdańsku-Zaspie, miejsce i znaczenie sanktuarium maryjnego w archidiecezji gdańskiej; rozdział czwarty opisuje inne miejsca kultu - stacje Drogi Krzyżowej, kapliczki różańcowe, kapliczki i krzyże przydrożne, cmentarze - parafialny i wojskowy. Zasadnicze materiały źródłowe pochodzą z Archiwum Diecezji Chełmińskiej, Archiwum Kurii Metropolitalnej Gdańskiej, Archiwum Parafii w Kłodawie, Archiwum Parafii w Trąbkach Wielkich, Archiwum Państwowej Służby Ochrony Zabytków w Gdańsku oraz z relacji mieszkańców parafii Trąbki Wielkie. Pomocą niezbędną okazała się literatura pomocnicza oraz Diecezjalne Wydawnictwo Urzędowe.